Skip to content ↓

Contact a Member of Staff 

Leadership Team 
 

Headteacher Mr P Jackson
Deputy Headteacher Ms L Holden
Deputy Headteacher Ms F Linter
Deputy Headteacher Mr L Preston
Assistant Head Teacher Mr M Baker
  Miss R Chew
  Mr S Gibson
  Ms M Karolyi
  Ms E Woods
Senior Lead Practitioner Mr P Munroe
Executive Business Manager Ms A Bovis

Directors of Learning  

Achilles House Mr M James
Cavalier House Ms C Wybourn
Resolute House Mrs R Cross
Victory House Mrs N Lee

Assistant Directors of Learning  

Achilles House Mrs S Massey
Cavalier House Mrs N Bourne
Resolute House Mr J Capon
Victory House Mrs L Singleton

Subject Leaders 

Alternative Curriculum, PSHE Ms H Dent-Cowan
Art Mr P Munroe
Business Studies Mr S West
Dance & Drama
Ms J Mash
Design Technology Ms I Mawn
English Miss E Smith
Geography Mr P Ahern
Health & Social Care Ms E McDowall
History Mr E Clendennen
ICT Mr J Collins
Mathematics Mrs M Karolyi
Media Studies Ms N Lee
Modern Foreign Languages Mr M Simone
Music Mr G Gannon
Physical Education Mrs S Beck
Psychology Ms E McDowall
Religious Studies, CIT & Beliefs Mr P Evans
Science Mr M Worrell
Sociology Miss E Smith

Whole School Responsibility 

House Co-ordinator Mr P Coley
Initial Teacher Training Mr A Plank
  Mr S Gibson
Literacy Coordinator Ms D Fenton
Transition Co-ordinator Mrs J Dodsworth
Alternative Curriculum, PSHE Ms H Dent-Cowan
Pupil Premium Interventions Officer Miss L Tuffrey

SEND Team 

SENCO Ms R Rosina
Assistant SENCO Mrs M Harris
Admin Assistant Mrs S Richardson
CLA Coorinator Mrs S Williams
Lead Teacher of the Deaf Mrs K Martin

Subject Teachers  

Alternative Curriculum Ms H Dent-Cowan
Art & Textiles Ms L Job
  Mr P Munroe
  Mr S Mortimore
  Mrs M Taylor
  Ms J Wilkins
Business Studies Mrs J Dodsworth
  Mr M Welch
  Mr S West
COPE Ms H Dent-Cowan
Dance & Drama Miss J Mash
  Mrs S Bushell
Design Technology Mr P Coley
  Ms I Mawn
  Mr J Wooding
English Ms H Dent-Cowan
  Ms L Cheeseman
  Mrs D Fenton 
  Mrs S Mahomed
  Mr M Edwards
  Miss E Smith
  Mrs N Lee
  Mrs Z Rashbrook-Nicholls
  Ms H Howard
  Ms C Wybourn
  Mrs J Williams
  Miss E Woods
   
Geography
Mr P Ahern
  Ms R Chew
  Mr L Preston
  Mr L Peachey
  Mr M Welch
Health & Social Care Ms E McDowall
  Mr L Febery
History Mr E Clendennen
  Mrs A Balfe
  Mr L Febery
  Mr T Morgan
ICT Mr P McKeown
  Miss L Roberts
  Mr J Collins
  Mr C Thomas
Maths
  Mrs T Stockden
  Mr S Gibson
  Ms K May
  Ms A Ashton
  Mr D Prescott
  Mr G Rook
  Ms I Karolyi
  Mrs M Karolyi
  Ms B Delprete
  Mr C Broughtflower
Media Studies Mrs Z Rashbrook-Nicholls
  Ms N Lee
Modern Foreign Languages Mrs R Cross
  Ms R Rosina
  Mr M Simone
  Mrs K Richens
  Ms K Ramasawmy
Music Mr A Plank
  Mr G Gannon
Physical Education Mrs S Beck
  Mr M James
  Mr A Moss
  Ms C Moore
  Mr K Williams
  Mrs S Williams
Psychology Ms E McDowall
  Ms L Peach
  Mr L Febery
Religious Studies, CIT & Beliefs Mr P Evans
  Mr L Febery
Science Mr M Baker
  Mr M Worrell
  Mr J Bassi
  Mr D Tarrant
  Ms V Borda
  Miss R Hatter
  Mr D Ludgate
  Ms S Walsh-McEwen
  Ms C Parry
  Mrs L Peach
Sociology Miss E Smith
  Ms H Dent-Cowan

Childrens Team 

Childrens’ Team Manager Mrs T Latchford
Home School Support Worker Mrs S McKee
Attendance Officer Mrs S Stratford

Finance Team 

Finance Manager Mrs A Bovis
Assistant Finance Director Miss L Tarry
Finance Officer Finance Officer

Administrative Team 

PA to Headteacher Mrs J Shelbourne
Career Guidance Adviser
Deputy Director of Sixth Form Mrs D Humphrey
Data and Examinations Manager Ms K Clark
Cover/Exam Secretary Mrs S Dane
Librarian Mrs D Peace
Network Manager Mr M Bushell
Receptionist Mrs C Aladeselu
Senior Reprographic Technician Mr C Dixon
Work Experience Co-ordinator Mrs B Sanders
Trust HR Manager Mrs S Bowers

Curriculum Assistants 

Site Services  

Sixth Form Team 

Director of Sixth Form Mrs E Woods
Deputy Director of Sixth Form
Mrs D Humphrey

ICT Engineers